7 tipů, jak snadněji vyjít s peněziStále se najde velký počet rodin, které žijí od výplaty k výplatě. Ne všichni dosáhnou na průměrný příjem, ale neznamená to, že by se neměli snažit. I s nepříliš velkými příjmy se dá vyjít, stačí jen promýšlet každý výdaj a nakupovat s rozvahou. Díky těmto návykům může být ekonomická situace rodiny rázem veselejší. Především mít přehled o tom, za co utrácíte.

1. Nezadlužujte se

Pokud to situace bude vyžadovat a vezmete si půjčku, pak by měla být pouze jedna. Neztěžujte si život zbytečným úvěry, které nebudete schopni splácet. Poté co půjčku splatíte, můžete uvažovat o další. Nepůjčujte si na věci, které nejsou důležité nebo které nemají dlouhou životnost.

2. Konsolidujte

Máte několik půjček a ztrácíte přehled komu a kolik dlužíte a chtěli by jste si usnadnit život? Pak je dobré uvažovat o konsolidaci. Konsolidace je spojení všech stávajících půjček do jedné. Ušetříte na poplatcích a můžete si snížit měsíční splátku.

3. Zrušte kreditní kartu

Kreditní karta je dobrý sluha, ale zlý pán. Kreditní kartou si de facto půjčujete peníze od banky. Žít na dluh se ale nevyplácí. S kreditkou si sice můžete bezúročně půjčit, to zní lákavě, ale se splácením to bývá horší. Ne každý si lhůtu pro zaplacení, cca 30 až 50 dnů, dokáže ohlídat. Po nedodržení lhůty přicházejí úroky okolo 20 % a to je o mnoho více než u klasických spotřebitelských úvěrů.

4. Plánujte rodinný rozpočet

Je to snadné, stačí k tomu tužka a papír. Na jednu stranu si napište vaše příjmy a na druhou stranu výdaje. Soupisem všech příjmů a výdajů za určitou dobu, třeba jeden měsíc, ihned uvidíte za co nejvíce utrácet a po odečtu výdajů od příjmů zjistíte, kolik máte rezervu do další výplaty. Z této částky by jste si měli nechat ještě malou část, jako finanční rezervu, na nečekané výdaje.

5. Plaťte inkasem

Všechny důležité pravidelné platby by měly z vašeho účtu odejít ihned po výplatě tak, aby byly zaplaceny včas. Nejjednodušší cesta je platba inkasem, což je pokyn k provedení platy z účtu klienta, kdy příkaz k tomuto převodu dává bance ten, kdo je v postavení věřitele vůči majiteli účtu. U nepravidelných plateb, kdy inkaso využívat nemůžete, postačí jednoduchá poznámka v kalendáři, kdy musíte zaplatit.

6. Zaveďte dny bez utrácení

Není nutné každý den navštěvovat obchody. Především ženy se mohou potýkat s problémem takzvaného nezdrženlivého nakupování, což není v dnešní době ojedinělý jev. Závislost na nakupování se může stát psychicky poruchou, kdy má člověk neovladatelnou touhu nakupovat a není schopen rozlišit, zda je daná věc pro život nutná či nikoliv. Nakupování se poté stává drogou, kdy se díky neúměrnému nakupování dostává člověk do existenčních problémů. Nakupujte vždy s rozvahou a přemýšlejte zda vám daná věc opravdu poslouží.


8.12.2018
Pomáháme Vám uskutečnit Vaše sny© 2023 Pujčka12.cz, všechna práva vyhrazena. Kontaktní informace
Podmínky použití a ochrana osobních údajů

Infoweb o půjčkách - půjčky neposkytujeme.